Please note this webinar is presented in a combination of Turkish and English

 

Pandemi hayatımızı değiştirdiği gibi harcama ve ödeme alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Bu değişimi fırsat bilen dolandıcılar, tüketicileri kandırmak için yeni yöntemler geliştirdiler. Finans sektöründe, yeni tip dolandırıcılıklar ile mücadele edebilmek için makine öğrenme modellerini destekleyen çözümlere ihtiyaç var.

Bu etkinlikte, DVA ve Featurespace olarak pandeminin Türkiye’de ve Dünya’da kartlı ve kartsız işlem hacimlerinde yarattığı kaotik değişimi ve bu ani değişimin yeni nesil dolandırıclık işlemlerine nasıl yansıdığını konuşacağız.

Konuşacağımız konu başlıkları;

  • Yerel ve ulusal çapta müşteri harcama davranışlarındaki değişiklikler ve bundan kaynaklanan dolandırıcılık türleri,
  • Kartsız ve çevrimiçi alışveriş ödeme yöntemlerinin artan popülaritesi dolandırıcılar için nasıl yeni fırsatlar yaratıyor?
  • Saldırıları tespit etmek ve önlemek için en iyi yöntemler nelerdir? Dolandırıcılıkları tespit etmek için performansımızı en üst düzeye nasıl çıkarabiliriz?

During extraordinary events like the pandemic, criminals look to exploit any weaknesses in fraud prevention strategies by creating sophisticated scams to trick unsuspecting consumers. However, the situation is also an opportunity for the financial services industry to make some truly positive changes that can outlast any sudden changes in the market.

In this webinar, we team up with our partner DVA, to talk about how the pandemic has impacted card present (CP) and card not present (CNP) fraud both in Turkey and around the world.

We will discuss:

  • The types of frauds that have resulted from the change in customer spending behaviors, both locally and internationally.
  • How the growing popularity of card payments methods, such as contactless and online shopping, has opened new opportunities for fraudsters.
  • The best methods to detect and prevent attacks, protect customers and how to maximize performance stability to spot more sophisticated future frauds.